Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

konik na biegunach – drewniana zabawka

Drewniane zabawki dla dzieci

Wybór prezentów dla dziecka jest naprawdę duży. Trudno się w tym nieraz rozeznać. Z jednej strony każdego roku na rynku zabawkowym królują nowe trendy. Z drugiej – pewne kwestie pozostają niezmienne. Z pewnością dotyczy to drewnianych zabawek czy akcesoriów.

Dość powiedzieć, że – jak wykazały badania – pierwsze drewniane zabawki powstały w epoce kamienia. I były to miniaturowe modele niezwykle praktycznych przedmiotów, takich choćby jak łuk czy siekiera. Pełniły więc funkcję edukacyjną. Z czasem zaczęto tworzyć zabawki typowo rozrywkowe.

Zalety drewnianych zabawek

Do naszych czasów popularność drewnianych przedmiotów utrzymuje się na wysokim poziomie. Stanowią idealną alternatywę wobec wyrobów plastikowych, nie zawsze charakteryzujących się najwyższą jakością wykonania. Co innego zabawki z drewna. Bywa tak, że klocki, którymi bawili się rodzice – i to dość intensywnie – spokojnie służyłyby do zabawy ich potomkom.

Poza tym odznaczają się także innymi walorami, wymienimy tu choć kilka z nich.

Nie starzeją się

O tym już co nieco wspomnieliśmy. W naszych czasach na brak bodźców na pewno nie narzekamy. Zarówno my, jak i nasze dzieci jesteśmy nieraz po prostu znudzeni tymi atrakcjami. Chcemy w takim wypadku postawić na prostotę. W związku z tym świetnym wyborem są drewniane zabawki i przedmioty codziennego użytku. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas lubimy powrócić właśnie do tych drewnianych rzeczy – towarzyszących ludzkości od tysiącleci.

Odznaczają się trwałością

Rzeczywiście trudniej je złamać niż produkty zrobione z innego materiału. Trzeba by w to włożyć dużo siły. Przypadkowe zniszczenia są w tym wypadku bardzo rzadkie. Dzięki temu nasze smyki są bezpieczniejsze. Jeśli bowiem przedmiot ulega złamaniu, jego brzegi są ostre – łatwo w takim przypadku o skaleczenia.

Sprawdź nasze produkty

Uczą dziecko praktycznych umiejętności

Często drewniane zabawki są mniejszymi oraz uproszczonymi wersjami prawdziwych przedmiotów, nieraz narzędzi, którymi posługują się dorośli. Za sprawą tych zabawek maluch nauczy się, jak funkcjonują ważne rzeczy. Wraz z dorastaniem łatwiej przyswoi sobie realne zdolności.

Malec się koncentruje

Zabawki te oraz akcesoria nie rozpraszają uwagi Twojego dziecka. Nie są przeładowane wieloma funkcjami. Ich doskonałość polega na czymś innym – właśnie na prostocie, zarówno wykonania jak i zastosowania. Malec koncentruje się na jednej czynności, skutkiem czego wykonuje ją z większą precyzją i lepszym skutkiem.

Poza tym ograniczony zakres przypisanych im funkcji sprawia, że dziecko jest kreatywne, eksperymentuje z zabawkami, wymyśla dla nich coraz to nowe – i ciekawsze – przeznaczenie.

Bezpieczne, nietoksyczne

Drewniane produkty wykonane są w większości z naturalnych surowców. Dziecko może się nimi bawić do woli, w tym również wkładać je do buzi. Zabawki te są ekologiczne, proces ich powstawania jest możliwie jak najbardziej przyjazny środowisku. A kiedy już dzieci przestają się nimi bawić –produkty te łatwo poddają się recyklingowi.

Zalety estetyczne

Także i o tym nie powinniśmy zapominać. Wspomniane wyroby są po prostu ładne, cieszą oko. Ich uroda opiera się na dbałości oraz prostocie – o której już wspomnieliśmy – wykonania. Podobają się nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, którzy potrafią docenić przedmioty wyróżniające się najwyższej jakości estetyką.

kidkraft pastelowy regał

Bogactwo zabawek z drewna

Zabawki drewniane to oczywiście nie tylko klocki. Choć te akurat najbardziej nam się z nimi kojarzą. Niegdyś większość zabawek było wykonanych z drewna – obecnie uległo to pewnej zmianie, niemniej mamy do wyboru całą paletę tego rodzaju produktów dla naszych milusińskich.

Meble dla dzieci

W pokojach dziecięcych meble o normalnych rozmiarach zwykle się nie mieszczą. Zresztą maluchy lubią, kiedy nawet praktyczne przedmioty pełnią funkcje zabawowe. Ciekawym wobec tego rozwiązaniem jest drewniany stół z miejscem do przechowywania oraz dwa krzesełka. Dzieci zasiądą przy nim, żeby odrobić lekcje i zrobią to z prawdziwą przyjemnością. Ale stolik ma także szersze zastosowanie. Smyki położą na nich kartki i zaczną rysować, malować. Mogą także zagrać w ulubione gry planszowe.

Dziewczynce spodoba się regał w kształcie domku dla lalek. Będzie na nim przechowywała swoje najcenniejsze przedmioty. Z kolei regał na książki wypełni się ulubionymi lekturami dziecka. Kiedy zechce – wyjmie swoją ulubioną i zanurzy się bez reszty w fantastycznych przygodach swoich bohaterów.

drewniany regał w kształcie domku dla lalek

Dużym walorem edukacyjnym odznaczają się również drewniane kuchnie. Dzięki zestawowi espresso Twoja pociecha przyrządzi dla Ciebie Twoją ulubioną kawą. Na pewno się nią nie poparzysz! Można również wybrać dużą pastelową kuchnię – i przyrządzić na niej danie godnego światowej sławy mistrza kuchni.

Domki dla lalek

Dziewczynki chętnie bawią się w dom. Ciekawą dla nich propozycją są domki dla lalek, oczywiście – także z drewna. Dzięki jej inwencji, wyobraźni, niespożytej siły do wymyślania przygód – domek dla lalek wypełni się prawdziwym życiem.

Co istotne, jest on na tyle duży i przestronny, że Twoja córka do zabawy zaprosi swoją przyjaciółkę czy nawet kilka!  Jeśli lubi lalkę Barbie, są zestawy właśnie z nią w roli głównej. Będzie w pokojach swojego przytulnego – bo drewnianego! – domu przyjmowała gości. Zaprosi ich na poczęstunek oraz sympatyczne rozmowy.

Polecamy zestawy Kidkraft, od tych naprawdę dużych, wielopiętrowych ze schodami, po nieco mniejsze. Interesujący jest model Barbie so chic – który jest otwarty ze wszystkich stron! Nie mniej ciekawe są propozycje firmy Woodentoys, konstrukcja domków imponuje wytrzymałością, do tego zostały zaprojektowane tak, by pomieścić Barbie oraz inne tego typu lalki.

kidkraft domek dla lalek

Rowerki biegowe

Maluchy kochają być w ruchu. Jeszcze nawet nie potrafią samodzielnie ustać na nogach, a już chciałyby być wszędzie – są takie ciekawe wszystkiego, co je otacza. Dziecko szybko uczy się stawiać swoje pierwsze kroki. Kiedy już tego dokona, można pomyśleć o pierwszym pojeździe.

Trafnym wyborem jest drewniany rowerek biegowy. Dzięki niemu malec rozwinie swoje motoryczne zdolności, nauczy się balansować ciałem i omijać wszelkie przeszkody. Wyprawa z dzieckiem do podmiejskiego parku stanie się czystą przyjemnością. Widok roześmianego dziecka, które sprawnie porusza się na rowerku jest na pewno jedyny w swoim rodzaju.

Obecnie na rynku jest wiele godnych polecenia modeli. Do takich zaliczają się m.in. produkty Milly Mally. Nadają się do smyka który osiągnął już 18 miesiąc życia. Funkcjonalny ogranicznik skrętu kierownicy oraz antypoślizgowe rączki sprawią, że jazda przyniesie mu jeszcze większą frajdę. Zaś model Jake może być zarówno dwu- jak i trójkołowy, w zależności od tego, jaki wariant da dziecku większe poczucie bezpieczeństwa.

Polecamy również pojazd marki Kindereo. Został wykonany z drewna lipowego, dzięki czemu jest niezwykle lekki, a poruszanie na nim intuicyjne i bezproblemowe. Duże koła absorbują wstrząsy i – co bardzo istotne dla rodzica – nie trzeba ich pompować!

kindereo drewniany rowerek

Pozostałe propozycje drewnianych zabawek

Możliwości zabawy jest oczywiście znacznie więcej. Interesująca jest gra Jenga. Zasady rozgrywki są proste, nie trzeba sobie przyswajać skomplikowanych reguł, a jednocześnie zabawa jest dynamiczna i ciekawa. Gracze kolejno wyciągają drewniane klocki i kładą je na samą górę, konstrukcja rośnie w oczach. Lecz uwaga – zaczyna się chwiać – trzeba dołożyć wszelkich starań, by nie runęła!

Nie wszystkie dzieci lubią chodzić do szkoły, co chyba nikogo nie dziwi. Ale za to bardzo się lubią bawić w szkołę i odtwarzać niektóre zabawne scenki. Przydatna tutaj okaże się drewniana tablica magnetyczna z gąbką oraz białą kredą. Okazuje się, że uczenie się może być źródłem zabawy!

A w trakcie przerwy między lekcjami pora posilić się smacznym śniadaniem. Woodyland oferuje nam śniadanie albo drewniany zestaw kanapkowy. Palce lizać!

Sprawdź nasze produkty

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook