Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

figurki dinozaurów

Figurki dinozaurów

Wprawdzie dinozaury wymarły już przed milionami lat, ale dla dzieci nie ma to większego znaczenia. Interesują się nimi, podobnie jak i tymi żyjącymi obecnie stworzeniami. Z zachłannością zdobywają o nich informacje, a także bawią się figurkami tych potężnych istot, rekonstruując w swoim pokoju Ziemię z ery mezozoicznej. Tym sposobem wiele interesujących gadów zostaje przywróconych do życia!

Figurki dinozaurów Jurassic World

Większości z nas dinozaury kojarzą się z groźnymi i przede wszystkim drapieżnymi istotami. Tymczasem w tej grupie prehistorycznych zwierząt panowała duża różnorodność. Nie wszystkie były tak ogromne i bezwzględne. Niektóre – te mniej znane – wzrostem nie przewyższały kurczaka, a nawet zdarzały się wśród nich jeszcze mniejsze gatunki. Poza tym te największe żywiły się pokarmem pochodzenia roślinnego i nie budziły strachu u pozostałych zwierząt zamieszkujących Ziemię. Najbardziej nam znane, czyli diplodok czy brachiozaur, wyróżniały się wielkimi kolumnowymi nogami, masywnym ciałem i długą szyją zakończoną nieproporcjonalnie małą głową. Większość czasu spędzały na zdobywaniu pokarmu. Wykorzystywały do tego długą szyję i paszczę wyposażoną w niewielkie, wysunięte do przodu zęby. Potężniejsze szczęki miał najpopularniejszy dziś Tyrannosaurus rex (zob. T. rex zabawka). Znają go nawet ci, którzy nie interesują się specjalnie wymarłym światem dinozaurów.

Przeważnie jednak dzieci – zarówno chłopcy, jak i dziewczynki – przejawiają wiele ciekawości wobec dinozaurów. Sprawdzają w książeczkach przyrodniczych, jak wyglądały, czym się żywiły i w jaki sposób się poruszały, odżywiały czy polowały. Pomocne w zdobywaniu frapującej wiedzy na ich temat są także liczne seriale edukacyjne przeznaczone dla tych młodszych odbiorców. Kiedy nasza pociecha naogląda się pasjonujących obrazów, wtedy z jeszcze większą ochotą tworzy własne opowieści. A główne role odgrywają w nich figurki dinozaurów. Tych nie brakuje w dobrze zaopatrzonych sklepach z zabawkami. Pośród owych produktów z jednej strony wyróżniamy te wiernie odwzorowujące żyjące kiedyś dinozaury, z drugiej – bardziej fantazyjne. Przy czym należy pamiętać, że wciąż – mimo tak znacznych postępów w nauce (w tym także w paleontologii) – wiele faktów na temat dinozaurów czeka na odkrycie. Nie mamy na przykład pewności jakiego koloru była skóra poszczególnych gadów, choć już wiemy, że znaczna ich część miała pióra. Twórcy zabawek przeważnie jeszcze tego nie uwzględnili. Niemniej stworzenia proponowane przez firmę Mattel prezentują się bardzo realistycznie, tym bardziej, że niektóre z nich mają ruchome kończyny oraz szczęki. Dziecko łatwo rozpozna też dinozaury pojawiające się w zestawach klocków LEGO® (LEGO® Jurassic World™) czy Playmobil (Playmobil Dino). Odnajdzie między innymi tak znane gatunki jak triceratops, welociraptor czy stegozaur.

Pokój malucha wypełnią gromkie odgłosy mezozoicznych gadów, fauna sprzed milionów lat za sprawą dziecięcej fantazji ożyje przynajmniej na jakiś czas.

Sprawdź także

Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook