Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

Gry planszowe dla rodziny

Święta Bożego Narodzenia to okres, kiedy rodziny spędzają ze sobą więcej czasu. Przy czym nie chodzi o to, by wspólnie zasiadać przed telewizorem i oglądać świąteczną ramówkę. Inne pomysły w lepszy sposób pomogą zacieśnić więzi między krewnymi. Jednym z nich jest granie w planszówki, szczególnie takie, w których może wziąć więcej osób – na przykład cała rodzina. Z myślą o tym przygotowaliśmy specjalny artykuł, w którym przedstawiliśmy kilka interesujących propozycji.

Gry planszowe na święta

Grudzień nie jest miesiącem, który sprzyja długim spacerom czy tym bardziej pozamiejskim wypadom. Dni są bowiem nie tylko krótkie, lecz przeważnie chłodne i – w ostatnich latach – nie śnieżne, lecz raczej deszczowe. Owszem, nawet w nie do końca sprzyjających warunkach warto choć na chwilę wyjść pospacerować i zaczerpnąć nieco świeższego powietrza. Niemniej większość czasu przyjdzie nam zapewne spędzić w pobliżu domowego ogniska. Wiadomo, że pewną część świąt przeznaczymy na delektowanie się bożonarodzeniowymi specjałami. Lecz warto też nakarmić ducha i umysł – a pomocne w tym niewątpliwie będą gry planszowe. Święta to idealny czas, by poznać ich zasady i do nich przysiąść w rodzinnym kręgu. Ale zwyczaj dzielenia z domownikami czasu powinien się przyjąć i być praktykowany także w pozostałych miesiącach.

 

gry planszowe na święta

Familijne gry planszowe

Niegdyś jedną z popularniejszych gier planszowych był “chińczyk”. Teraz nie odeszła zupełnie w zapomnienie i pojawia się w różnych, nieraz bardzo atrakcyjnych formach i wariacjach. Jej sukces zasadza się na prostocie. Gracze kolejno turlają kością i poruszają się o wylosowaną liczbę oczek. Kto pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do bazy, ten triumfuje. Każdy może wygrać, wiek i predyspozycje umysłowe nie grają tu roli – liczy się wyłącznie ślepy traf. 

Polecamy także nieco bardziej skomplikowane familijne gry planszowe, w których na końcowy wynik składa się wiele czynników. Dlatego też wyróżniamy wiele grup planszówek, m.in.: edukacyjne, zręcznościowe, strategiczne czy – jak wspomniany już “chińczyk” – tradycyjne losowe. Grając w niektóre produkty należy wykazać się kilkoma różnymi zdolnościami – na przykład zarówno płynnością ruchów, jak i zmysłem taktycznym.

Łowca duchów

Zacznijmy od prostej rozrywki. A taką bez wątpienia zapewnia gra “Łowca duchów”, nawiązująca w pewnym stopniu do popularnego niegdyś filmu (Ghostbusters). Każdy członek rodziny może do niej śmiało przystąpić. Premiowane w niej są refleks i bystre oko. Zawodnicy dysponują makietami pistoletów, przy pomocy których strzelają do duchów wydobywających się z zabawkowej czaszki, czemu towarzyszą rozmaite odgłosy. Trzeba się wykazać dużą szybkością – bo mamy 90 sekund na pochwycenie jak największej liczby latających to tu, to tam widm.

 

 

 

Monopoly

W takim zestawieniu nie może zabraknąć klasyki w postaci “Monopoly”. Planszówka ta jest z nami już od lat. Przy czym regularnie zmienia swoją postać, w ostatnich latach zamiast banknotów pojawiły się na przykład nowocześniejsze karty płatnicze oraz ich czytniki. Poza tym gra ta występuje w różnej oprawie graficznej i  rozmaitymi zestawami figurek. Zasady jednak pozostają niezmienne. Wygrywa ten, kto wykupi najwięcej pól na planszy i postawi najokazalsze domki, doprowadzając tym do bankructwa swoich konkurentów. Aby odnieść sukces, wskazane są szczęście oraz odrobina umiejętności taktycznych.

 

Kalambury

Najwięcej śmiechu familii, jak się wydaje, dostarczy gra w kalambury. Tutaj zdecydowanie mniej zależy od kapryśnej fortuny, taktyka również nie odgrywa wielkiej roli, natomiast liczą się pomysłowość w prezentowaniu bardzo różnych haseł, wyobraźnia, pewne umiejętności plastyczne i umiejętność kojarzenia ze sobą różnych faktów. Im dłużej się będzie grało w kalambury, tym umiejętności te będą wyższe. Poprzez zabawę więc gracze kształtują w sobie cenne zdolności!

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook