Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

Karnotaur zabawka

Nasze pociechy zwykle interesują się zwierzętami. Jeśli mamy taką możliwość, wtedy przygarniamy jakieś stworzenie, w opiece którego pomagają nam dzieci. Dotyczy to przeważnie mniejszych istot, które nie wymagają dużej przestrzeni. Dlatego ze zdumieniem – i pewnym przerażeniem – słyszymy od chłopca czy dziewczynki, że chce mieć w domu dinozaura. Przecież nawet mały dinozaur jest okazały i kto to widział, żeby go trzymać w mieszkaniu.

Niemniej w porę uświadamiamy sobie, że naszej latorośli chodzi o zabawkę, która wzorowana jest na wymarłym gadzie. Jedną z nich może być figurka inspirowana karnotaurem.

Karnotaur: figurka

O tyranozaurze, diplodoku czy nawet welociraptorze słyszało wielu z nas, nawet ci, którzy nie interesują się zbytnio dinozaurami. Tymczasem żyły przez około 135 milionów lat, w tym więc czasie wykształciło się wiele różnych rodzajów i gatunków owych gadów. Co więcej, każdego roku dochodzi do nowych odkryć, niektóre z nich są zdumiewające. Stosunkowo niedawno dowiedzieliśmy się, że wiele znanych nam dinozaurów prawdopodobnie wyglądało inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy, bo też zdobiły je pióra, mniejsze i smuklejsze gady wykorzystywały je do lotu szybowego. Nie ma dowodów na to, że również i karnotaur miał pióra – choć nie należy tego całkowicie wykluczyć. W każdym razie i tak dużo wiemy o tym dinozaurze reprezentowanym na razie przez jeden gatunek (Carnotaurus sastrei). Niemal jego kompletny szkielet badacze odkryli w argentyńskiej formacji skalnej La Colonia. Dinozaur ten budową i trybem życia przypominał tyranozaura, choć był od niego lżejszy, przez co też najpewniej odznaczał się większą zwinnością. Mierzył 8-10 metrów długości i ważył 1,35 tony. Szczególną jego cechą – nieznaną u innych teropodów – były grube rogi umieszczone na kości czołowej. Gad zawdzięcza im swą nazwę Carnotaurus po polsku nazywałby się “mięsożernym bykiem”. 


Całkiem możliwe, że więcej o tym stworzeniu wie nasza pociecha. W końcu karnotaur znalazł się w popularnym serialu z cyklu “Park Jurajski”. Dziecko nie będzie więc zawiedzione, kiedy otrzyma figurkę z serii dinozaury Jurassic World przedstawiającą tego rogatego gada. Modele oferowany przez firmę Mattel mają, jak prawdziwe karnotaury, długie ogony i tylne kończyny. Przednie łapy, jak u tyranozaura, są maleńkie i nie pełnią żadnych istotnych funkcji. Zabawki te, rzecz jasna, obdarzone są także rogami, dzięki którym sprawiają jeszcze groźniejsze wrażenie. Wspomnijmy i o tym, że dziecko spróbuje też udomowić małego karnotaura, który wygląda nieco sympatyczniej niż jego dorosła wersja. Duży gad bowiem otwiera paszczę i jest w stanie połknąć minifigurki. Dopiero po otwarciu klapy w brzuchu gada znowu ujrzymy pochłonięte postacie. Smyk porusza dinozaurem, dlatego zabawka staje się jeszcze wierniejsza w stosunku do oryginału!

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook