Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

klocki lego batman

Dzieci mają nieco inne autorytety niż dorośli. Oczywiście nie brakuje w gronie docenianych i naśladowanych prawdziwych ludzi, zarówno historycznych postaci, jak i krewnych czy pedagogów. Jednak znaczną część tej grupy stanowią bohaterowie wymyśleni, którzy pojawiają się w komiksach, książkach, filmach czy grach komputerowych. Jednym z bardziej rozpoznawalnych herosów jest Batman, zwany w Polsce nieraz człowiekiem-nietoperzem. Debiutował w komiksie, ale obecnie znamy go z występów w przeróżnych utworach. Znajdziemy go także pośród zabawek – na przykład w klockach LEGO® Batman™.

Batman to już jest właściwie ponad 80-letni starszy pan. Niemniej nie zwalnia tempa, być może w odpowiednim czasie poznał sekret długowieczności? W każdym razie w swoim zawodzie musi cały czas utrzymywać w dobrym stanie i ciało, i umysł. Tajemnicza postać narodziła się niedługo po wybuchu II wojny światowej, w Ameryce, która dopiero później przystąpiła do tego konfliktu zbrojnego. Heros ten pojawił się jako bohater komiksu z serii Detective Comics. Już wtedy dał się poznać jako tyleż sprawny fizycznie, ileż inteligentny i błyskotliwy. Wystąpił w swoim nieodłącznym stroju – czyli w czarnym kostiumie, masce przypominającej pyszczek nietoperza i zwiewnej pelerynie. Nieprzypadkowo przywołał na myśl innego zamaskowanego mściciela, który wypowiedział wojnę ludzkiej niegodziwości – czyli słynnego Zorro. Jeden z współtwórców Batmana wzorował się nieco na tym meksykańskim śmiałkiem, poza tym przyznał się również do inspiracji postacią mrocznego Drakuli, który przecież miał za kompanów nietoperze i dzielił z nimi pewne przyzwyczajenia.

 

 

Bądź co bądź wokół Batmana szybko powstało całe uniwersum, umieszczone w fikcyjnym mieście Gotham City. Prędko wypełniło się ono rzezimieszkami rozmaitego kalibru – zarówno tymi drobnymi, którzy zadowalają się niewielkimi napaściami, jak i znacznie większymi, uchodzącymi w swej profesji za geniuszy. Do tej drugiej kategorii zaliczymy na przykład dobrze nam znanego Jokera. Odszukamy go także w którymś zestawie klocków LEGO® Batman™.

Klocki LEGO® Batman™: zestawy

W 1989 wyszła jedna z kanonicznych adaptacji komiksu spod szyldu DC. Wyreżyserował ją wielce oryginalny twórca Tim Burton, znany choćby z Edwarda Nożycorękiego czy Soku z żuka. W tym filmie Batman pojawia się między innymi supernowoczesny obiekt latający Batwing. Gdy leci nad pogrążonym w nieprawości mieście, przypomina potężnego nietoperza, który przeczesuje okolicę w poszukiwaniu żeru. Steruje nim Bruce Wayne, człowiek, który przywdziewa kostium Mrocznego Mściciela zawsze wtedy, gdy ktoś potrzebuje ratunku. Teraz maszynę przypominającą samolot zbuduje dziecko, korzystając z zestawu klocków LEGO® Batwing. Wygląda on tak, jak prezentował się w filmie Burtona, dlatego stanowi gratkę dla fanów tej produkcji, ale także wszystkich tych, którzy znają Batmana z innych utworów. Cechą szczególną tego pojazdu latającego jest otwierany kokpit, gotowy pomieścić Batmana oraz któregoś z kompanów. Najprawdopodobniej nie będzie to Joker, chyba że w charakterze więźnia. W zestawie poza ich figurkami mieści się jeszcze trzecia: opryszek z boomboxem. Ten sprzęt muzyczny nosi chyba dla niepoznaki, żeby prezentować się, jak zwyczajny młodzieniec lubiący słuchać głośno muzyki. 

 

 

W innym zestawie Batman nie steruje majestatycznym Batwingiem, lecz wsiada do Batmobilu, bo musi ścigać na krętych drogach Jokera. Ten łotr ucieka trójkołowym, okazałym motocyklem, który śmieje się jak jego właściciel. Pojawia się również Harley Quinn, która przeszkadza Zamaskowanemu Łowcy i jego mknącemu na motorze druhowi Robinowi, jak tylko może, aby pomóc swojemu partnerowi. Być może właśnie niedawno zbiegł on z Azylu Arkham (przypominającego gotycki zamek), aby znów zaznać wolności. Czy długo na niej pozostanie? Cóż, wiele zależy od tego, co wymyślą dzieci snujące tę dość mroczną opowieść.

 

 

Sprawdź także