Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

kosiarka dla dziecka

Małe dzieci garną się do rozmaitych zadań czy wyzwań. Przy czym wielu z nich, mimo najszczerszych chęci, jeszcze nie potrafi wykonać. Znaczna część narzędzi pozostaje dla nich za duża, zbyt skomplikowana w obsłudze bądź nieraz i niebezpieczna. Ale dzieci i tak mogą realizować swoje potrzeby – a pomocne w tym są poręczne zabawki. Przykładowo, maluch nie skosi trawnika, bo kosiarka jest dla niego zbyt duża, zamiast tego chwyci za jej zabawkową wersję. I w radosnym nastroju przystąpi do koszenia trawy w bogatym świecie wyobraźni.

 Zabawkowa kosiarka

Smyk stopniowo nabiera samodzielności. Mniej więcej w wieku trzech lat zadziwia nas sprawnością motoryczną. W parze z nią idą zdolności umysłowe. W tym też czasie w dziecku kształtują się cechy osobowości. Często nie jest wyłącznie obserwatorem, lecz chce brać aktywny udział w wydarzeniach. Coraz precyzyjniej werbalizuje swoje potrzeby. Wiemy więc na przykład, że chce realizować rozmaite role, których zadaniem jest wzbogacanie jego charakteru, umysłowości oraz potwierdzenie własnego miejsca w świecie i odnalezienia się w relacjach z innymi ludźmi. Przydatne wówczas są zabawki, które wyglądem bardzo przypominają rzeczywiste przedmioty używane przez rodziców i pozostałych dorosłych. 

Dziecko pilnie przygląda się czynnościom wykonywanym przez starszych. Zaczyna też myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy, co jest niemałym przełomem w jego intelektualnym rozwoju. Z czasem, za sprawą obserwacji, wie, że z pewne określone działania zwykle przynoszą konkretne i spodziewane efekty. Zarazem smyk cały czas zanurzony jest w świecie wyobraźni. Dlatego też bawiąc się, odtwarza i nieraz twórczo modyfikuje zjawiska, które widział. Choć także prozaiczne czynności są dla niego źródłem zabawy. Przy czym umie sprawnie funkcjonować w obydwu światach – wyobraźni oraz codziennym.

Kosiarka dla dzieci jak prawdziwa

Szkrab wczuwa się w rolę i zabawę, ale ma świadomość jej umowności. Jest tak wtedy, gdy sięga po zabawkową kosiarkę. Zapewne niejednokrotnie nasza pociecha obserwowała kogoś, kto kosił trawnik. Mógł to być któryś z rodziców lub pracownik dbający o osiedlowe skwery. Całkiem też możliwe, że dziecko oglądało bajkę, w której jeden z bohaterów posługiwał się tą nader przydatną maszyną. Stąd też pojawia się w maluchu chęć, żeby samemu chwycić za rączkę od kosiarki i wziąć się za “poważną pracę”. Na rynku z zabawkami istnieje wiele propozycji wychodzących naprzeciw takim potrzebom. Ciekawy produkt oferuje firma Fisher Price – skądinąd specjalizująca się w wyrobach dla najmłodszych. Wytwór przykuwa zainteresowanie dziecka żywą i harmonijną kolorystyką. Poza tym, co na pewno dla naszej pociechy jest ważne, z zewnątrz wygląda niczym prawdziwa kosiarka służąca do koszenia trawy. Tak samo prowadzi się ją za uchwyt, podobnie jak dziecięcy wózek. Lecz, jak się wkrótce okazuje, ma ona funkcję, której zwykłe kosiarki mogą jej jedynie pozazdrościć. Otóż wprawiona w ruch wprawdzie wydaje dźwięki niczym zwykłe urządzenie, ale równocześnie… puszcza bańki mydlane. Maluch z pewnością spróbuje je złapać!

Sprawdź także