Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

LEGO® Duplo: domek

Dzieci wcześnie zaczynają się bawić w odgrywanie ról. Już całkiem małe szkraby wypróbowują pierwsze role, naśladując osoby z najbliższego otoczenia (często odnosi się to do rodziców). Oczywiście ma to dla niego wymiar zabawy. Przy czym w niej oczywiście tkwią ziarna przyszłych nauk – bardzo ważnych do tego, by się prawidłowo rozwijać, a następnie funkcjonować w społeczeństwie. Jedną z ulubionych dziecięcych gier jest zabawa w dom. Smyk otrzymuje przedsmak tego, jak to jest być dorosłym.

W takiej zabawie wykorzystuje się przeróżne zabawki, między innymi klocki – w tym takie, z których wznosi się okazałe domostwa.

Konstruowanie rzeczy z klocków ma wiele zalet. Długo by je wszystkie wymieniać. Dlatego poprzestaniemy na kilku, naszym zdaniem, najistotniejszych w przypadku rozwoju kompetencji dziecka. Budując – na początku proste obiekty – nasza pociecha koncentruje uwagę, wycisza się. Uczy się tego, jak rozwiązywać zadania. Zabawa klockami, co ciekawe, nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci bawiących się w pojedynkę. Często szkrab buduje coś z innymi dziećmi, na przykład rodzeństwem czy też rówieśnikami. Dowiaduje się w ten sposób, że współpraca niejednokrotnie przynosi zadowalające efekty. Nie zapominajmy i o tym, że nasza pociecha usprawnia koordynację ruchową.  Przede wszystkim jednak, w ten sposób spędzając czas, młody konstruktor rozwija swoją wyobraźnię – również tę przestrzenną. 

Jak widać, taka forma spędzania czasu rozwija dziecko pod wieloma względami. Nas jednak tym razem najbardziej interesuje wspomniane na wstępie odgrywanie ról.

Również za sprawą klocków jest to możliwe. Proponujemy do tego zestawy z serii LEGO Duplo, przy pomocy których szkrab wzniesie rodzinny domek. W wielu aspektach przypomina ten prawdziwy. Składa się z dwóch pięter. Na samej górze mieszczą się przytulne pomieszczenia na poddaszu, niżej znajdziemy łazienkę, kuchnię czy bawialnię. Rezydencję zamieszkuje sympatyczna rodzinka składająca się z rodziców i synka. Nie należy też zapominać o ulubieńcu wszystkich domowników – czyli wiecznie wesołym piesku. Temu to niewiele potrzeba do szczęścia, wystarczy mu spacer po parku z chłopcem. 

Poprzez zabawę dziecku zostaje przybliżone codzienne życie i – co istotne – związane z nim zarówno rozrywki, jak i przyjemności. Do tej drugiej kategorii śmiało zaliczymy imprezę urodzinową organizowaną na świeżym powietrzu. Nie zabraknie oczywiście wielkiego czekoladowego tortu.

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook