Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

LEGO® Duplo: pociąg

LEGO od lat tworzy zestawy także dla tych najmłodszych konstruktorów. Z myślą o nich przygotowano klocki Duplo. Różnią się one nieco od standardowych propozycji. W pudełkach bowiem jest mniejsza liczba elementów – do tego większych oraz z reguły kolorowszych. Maluch w przystępny sposób uczy się podstaw łączenia ze sobą kolejnych części. Zostaje zachęcony do tego, by z wiekiem stwarzać coraz trudniejsze konstrukcje.

Dużą popularnością cieszą się klocki Duplo nawiązujące do tematyki kolejarskiej, czyli z torami, pociągami, peronami itp. 

Przedstawiamy więc co ciekawsze zestawy z tej kategorii.

Lego Duplo: ciuchcia i tory kolejowe

Niemal każdy we wczesnym dzieciństwie, więc jako kilkulatek, interesował się pociągami. Wydaje się, że większe zainteresowania w tym kierunku wykazują chłopcy, choć nie brakuje i dziewczynek, które pasjonują się zagadnieniami związanymi z koleją. Większość pociech, co prawda, wyrasta z tej dziecięcej pasji, lecz warto, by w swoim czasie była ona pielęgnowana. Dzięki temu maluch zdobywa praktyczną wiedzę na temat tego, jak poruszają się przedmioty (podstawy z kinetyki). Natomiast poruszanie się lokomotywy po owalnym torze uzmysławia dziecku, jak przedmioty się obracają. Niektórzy dowodzą, że właśnie ta cecha pędzących pociągów przyciąga uwagę dzieci (z tego też powodu tak bardzo miałyby się fascynować piłkami czy choćby wirującymi bączkami).

Poza tym chodzi też zapewne o to, że pociągi to potężne pojazdy, które pozwalają podróżować zarówno na bliskie, jak i odleglejsze dystanse; do tego robią dużo hałasu, zbliżając się do przejazdów, na stacje lub po prostu mknąc z furkotem po szynach. Na dworcach zaś, zwłaszcza tych w dużych miastach, panuje zwykle duży ruch, nie brakuje na nich różnorodnych ludzi – co z pewnością skupia na sobie uwagę poznającego i uczącego się rozumieć świat dziecka.

Nic zatem dziwnego, że pociecha z frajdą buduje w pokoju zabaw stacyjki, tory i podróżuje przez nie sympatycznymi – bo bardzo barwnymi – kolejkami. Obiekty te tworzy, wykorzystując zestawy Lego Duplo z pociągami. Co ciekawe, często są one komplementarne, czyli można je ze sobą łączyć. Dzięki temu powstają nieraz dość rozbudowane trasy, przez które przemyka kolorowa ciuchcia.

Ciuchcia z cyferkami

Dla najmłodszych latorośli (w wieku 1-3 lat) przeznaczona jest barwna lokomotywka z wagonikami, które służą do poznawania podstaw arytmetyki. W jaki sposób? Otóż znajdują się na nich cyferki. Maluszek więc, jeżdżąc miło wyglądającą kolejką, pozna przy okazji wszystkie cyferki. W zestawie znajdują się również figurki, w tym jedna przedstawiająca kotka, którego również należałoby nazwać sympatykiem kolejarstwa!

Proponowany produkt jest, oczywiście, wykonany z bezpiecznego materiały, natomiast wielkość poszczególnych elementów sprawia, że pociesze nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. 

Budowa kolei w domu

Trochę starsze dzieci (2-5 lat) postawią w pokoiku tory oraz rozmaite obiekty kolejowe, niezbędne do tego, by pociąg pędził po wyznaczonej trasie. Maluch postawi malowniczy peron z wieńczącym go zegarem. Na tym przystanku stanie podróżniczka z bagażami. W pobliżu zaś wyrosną drzewka, które nadadzą scenerii kolorytu. Można zestaw wzbogacić o kolejny – zawierający klocki, pozwalające wznieść wiadukt. Innymi atrakcyjnymi elementami są kozioł oporowy czy choćby zwrotnica. Postawienie ich w odpowiednim miejscu pomoże dziecku kierować ruchem pociągów. Figurki postaci z kolei umożliwią odegranie rozmaitych scenek. Nieraz smyk będzie się inspirował widzianymi historiami, innym razem po prostu użyje swej wyobraźni i stworzy niesłychane fabuły.

Na uwagę zasługuje też piękny pasażerski pociąg parowy, który donośnym gwizdem i kłębem sadzy zapowiada przybycie na dworzec. Pociągi napędzane parą należały do tych, które związane są z prężnymi początkami kolejnictwa na świecie. Dziś rzadko służą do przewozów pasażerskich, choć i takie zdarzają się w Polsce, na przykład na linii Wolsztyn – Leszno. Wiele zaś zabytkowych egzemplarzy spotykamy w muzeach. Dzieci się nimi zachwycają, dlatego zaciekawią się zabawkowym parowozem. 

Wspomnijmy jeszcze o klockach funkcyjnych, których użycie wywołuje określone reakcje, takie choćby jak zatrzymanie pociągu czy wydawanie dźwięków. Dzięki temu zabawa nabiera autentyzmu!

Sprawdź nasze produkty

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook