Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

LEGO® – szachy

W ostatnim czasie szachy na całym świecie przeżywają renesans swojej popularności. Walnie do tego przyczynił się sukces miniserialu Gambit królowej. Jak tylko został wyemitowany w Polsce, szachy niedługo potem poznikały ze sklepowych półek. Na popularnym portalu z filmikami wiedzę o tej szacownej dyscyplinie rozpowszechniają rozmaici vlogerzy. Poza tym niedawno polski arcymistrz zwyciężył z dominującym od lat przy szachownicy Magnusem Carlsenem. 

Można powiedzieć, że gra ta stała się modna. Dobrze wykorzystać ten trend i w swoim dziecku zaszczepić miłość do szachów. Pomocne w tym zadaniu okazują się na przykład szachy zbudowane z klocków LEGO®.

LEGO® Harry Potter – szachy

Szachy zostały wynalezione we wczesnym średniowieczu w Indiach. Zapewne już w poprzednich stuleciach grano w podobne gry planszowe. Jednak to około w VIII wieku rozgrywka przybrała taki kształt, w jakim z nieznacznymi modyfikacjami znamy ją do dzisiaj. Szybko za sprawą Arabów dotarła na dwory europejskich książąt i monarchów. Aktualnie może w nią grać właściwie każdy. Nie wymaga dużych środków finansowych, ale cierpliwości i chęci do rozwijania swoich taktycznych oraz strategicznych zdolności. Poza tym regularna gra poprawia refleks. Wbrew utartemu powiedzeniu “refleks szachisty” w rzeczywistości nie jest niemrawy, flegmatyczny, lecz – błyskawiczny. 

 

 

Jak zachęcić dziecko do gry w szachy? Może to być nieco ułatwione, jeśli nasza pociecha jest fanem Harry’ego Pottera czy też lubi budować konstrukcje z klocków. W serii LEGO® Harry Potter™ znajduje się bowiem zestaw szachowy wzorowany na szachach, jakie pojawiają się w książkach i filmach o młodym adepcie magii. Nie są to oczywiście zwykłe szachy, lecz – szachy czarodziejów. Jeśli chodzi o reguły gry, to te nie różnią się od stosowanych przez nas, czyli mugoli. Niemniej szachy Harry’ego mają tę właściwość, że same się poruszają i, co więcej, wchodzą w interakcję z graczami. Służą na przykład radami lub też są kłótliwe i nie chcą wykonywać ruchów, jakie przewidział szachista. Niezwykła rozgrywka pojawia się już w pierwszej części sagi – Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Przyjaciel Harry’ego, Ron Weasley, daje się poznać jako całkiem utalentowany szachista. Grając kompletem otrzymanym od brata, zwycięża z głównym bohaterem i zostawia w pokonanym polu także Hermionę, która przecież, jak wiemy, należy do prymusów w bardzo wielu dziedzinach. 

 

 

 

Harry Potter – Szachy Czarodziejów

Gdy trójka przyjaciół chce dostać się do komnaty z kamieniem filozoficznym, musi stoczyć pojedynek szachowy. Brakuje trzech bierek, w które wcielają się Harry, Hermiona i Ron. Ostatecznie wygrywają, choć rudowłosy adept magii swoje poświęcenie przypłaca utratą przytomności (w starciu z hetmanem). 

Choćby taki scenariusz rozegra dziecko, bawiąc się szachownicą z klocków LEGO®. Ma ona standardowo 64 pola, osiem rzędów i tyle samo kolumn. Na niej na początku gry mieszczą się 32 bierki: 16 pionów i drugie tyle figur (po każdej stronie: 2 wieże, 2 gońce, 2  skoczki, po jednym królu i hetmanie). Oczywiście nasza pociecha znajdzie w pudełku też trzech młodych czarodziejów: Harry’ego, Rona i Hermionę. 

Jeśli pokażemy dziecku, jak się poruszają piony i figury oraz powiemy o podstawowych zasadach gry (roszada, bicie w przelocie), wtedy nie powinno minąć wiele czasu, gdy zaczniemy z nim przegrywać pierwsze partie.

Sprawdź nasze produkty

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook