Witajcie na blogu Królestwa Dzieci!

Puzzle

Puzzle dla dzieci

Nie, to nie jest tekst reklamowy. Z licznych badań naukowców wynika, że puzzle mają ogromny wpływ ogólnorozwojowy na nasze dziecko. I nie jest to pustosłowie! Poniżej przedstawiamy kilka naukowych faktów, które udowadniają, co dzieci zyskują dzięki prostemu układaniu puzzli.

Zalety układania puzzli

      1. Przede wszystkim polepsza się koncentracja naszego dziecka, a także zwiększa jego umiejętność widzenia przestrzennego! To z kolei wpływa bezpośrednio na lepsze zrozumienie w przyszłości nauk ścisłych, takich jak matematyka.
      2. Puzzle ćwiczą angażowanie się w różne projekty i cierpliwość przy ich wykonywaniu. Dzięki temu nasza pociecha nie będzie irytowała się przy bardziej złożonych zadaniach i ze spokojem będzie dążyć do ich realizacji.
      3. Zdecydowanie ulega poprawie spostrzegawczość dziecka, a także zdolność rozróżniania figur przestrzennych.
      4. Utrwala i umacnia się myślenie przyczynowo-skutkowe. Dziecko, widząc, że jeden kawałek nie pasuje do drugiego, musi wyjąć go, zapamiętać błąd i następnym razem ułożyć puzzel w sposób prawidłowy.
      5. Dziecko uczy się oceniać swoje własne błędy i doceniać momenty, w których postąpiło poprawnie. My, jako rodzice, możemy w tym pomóc, ale samo dziecko będzie wiedziało, kiedy i ile razy popełniło błąd, a ile razy poradziło sobie bezproblemowo.
      6. Dziecko poznaje, jak należy kontrolować ruchy swoich rąk i głowy. Układanie puzzli ćwiczy poprawne i kontrolowane ruchy całego ciała.

Jak wybierać puzzle?

Tutaj kierujmy się zazwyczaj opisem na opakowaniu, które sugeruje, jakie puzzle przeznaczone są dla jakiego szkraba. Jednak zasada wyboru jest prosta.

      1. Większe i z mniejszą ilością elementów dajemy już 1,5 roczniakom. Jeśli zaczęliśmy wcześnie z dzieckiem układać, tym szybciej będziemy mogli zwiększyć poziom trudności. Jednak uważajmy, aby z zabawy nie zrobić sytuacji stresogennej!
      2. Mniejsze i z większą ilością kawałków możemy dać tzw. starszakom, które przypadkiem nie połkną puzzla, a dodatkowo będą już z większą świadomością je układać. Co więcej, bardziej skomplikowane obrazki już nie będą dla nich barierą nie do przejścia.
      3. Różne, a także według upodobań dzieci. Kupmy kilka różnych obrazków albo opakowanie typu 3w1. Nasza pociecha nie znudzi się puzzlami i dodatkowo za każdym razem będzie ciekawe, co tym razem wyszło. Dodatkowo kierujmy się także tym, czym akurat interesują się dzieci. Nie kupujmy im na siłę puzzli z ładnymi konikami, jeśli one wolałyby np. dinozaury czy smoki.

Najważniejsza rzecz

Żadne puzzle, nawet najdroższe i najbardziej markowe nie wypadną dobrze, jeżeli to my sami nie siądziemy z dzieckiem do zabawy. Nasza pociecha widząc, że chcemy razem z nią uczestniczyć, doceni to i na pewno będzie się lepiej bawić niż samemu. Nie bez znaczenia są tutaj też relacje rodzinne. Krótko mówiąc, wzmacniamy i utrwalamy je. Dodatkowo będziemy mogli wspomóc naszego szkraba w nieco trudniejszych momentach. Tutaj też uwaga: pomóc, to nie znaczy ułożyć układankę za nie samo. Wystarczy sugestia albo delikatne puszczenie oczka, aby dziecko wiedziało co ma robić.

Nagrodź dziecko!

Jak? My podpowiemy tylko jedną rzecz. Czy jest coś bardziej wpływające na dumę dziecka niż powieszony nad łóżkiem obraz z poprawnie ułożonych puzzli z tatą lub mamą?

Królestwo Dzieci – Sklep z zabawkami dla dzieci.

Sprawdź także
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook